Będą wyższe opłaty w parkach narodowych

Jeżeli planujecie wyjazd po 1 stycznia 2019 roku to niestety w kosztorysie trzeba będzie uwzględnić podwyżkę cen za wstęp do parków narodowych.

Parki podzielono na dwie grupy i te najbardziej popularne (Etosha, Namib,…) mają kosztować  obcokrajowców 250 N$, te mniej oblegane to 200 N$ za dzień wstępu.

Niestety podwyżki dotyczą również dzieci do 16 roku życia, które dotychczas mają wstęp bezpłatny, zapłacą 50% ceny dla dorosłych.

Wzrosną też opłaty za samochód (obecnie 10 N$ dzień) ale nie wiemy jeszcze do jakiej kwoty.

Należy również liczyć się z całkiem nowymi opłatami jak np. w Parku Narodowym Dorob.  Park ten to gęsto zaludnione (jak na Namibię) tereny od na południe od Walvis Bay przez Swakopmund po rzekę Ugab gdzie mamy Park Narodowy Wybrzeża Szkieletowego, a po drodze pas wybrzeża z dziesiątkami miejsc dla wędkarzy i jedynym dostępnym dla każdego wrakiem Zeila. Jak na razie nie ma jeszcze pomysłu jak te opłaty pobierać, jakie będą i jakie miejsca obejmą.

W sumie te podwyżki to nic dziwnego bo ceny nie zmieniano od 2005 roku, ale jednak sensowniejszym byłoby częstsze zmienianie cen niż takie szokowe. Tak drastyczna podwyżka jest dość powszechnie w Namibii krytykowana ponieważ może wpłynąć na turystykę, szczególnie u tej grupy turystów, którzy w Namibii spędzają  większość czasu na terenie jednego z parków narodowych.

Zresztą pobieranie całkiem sporych pieniędzy za niekiedy wątpliwe atrakcje już się zaczęło. Wstęp do Organ Pipes kosztuje 50 H$ gdzie dawniej nikt by nie wpadł by dla kilkudziesięciu marnych słupów bazaltowych robić parking i kasę!


przewodniknamibia.pl