NAMIBIA – pierwsze zakupy

Planując pobyt w Namibii (szczególnie podczas selfdrive, gdzie jesteśmy zdani na siebie) warto wiedzieć co trzeba kupić w pierwszych chwilach pobytu!

Na lotnisku

Kiedy już mamy nasze bagaże nie wychodźcie jeszcze z hali przylotów. Koniecznie musicie tu zrobić dwie rzeczy:

  • wymiana pieniędzy – wymieńcie od razu większą sumę. Pamiętajcie, że powinna ona wystarczyć na wszystkie początkowe opłaty robione gotówką i musi Wam wystarczyć gotówka na pierwsze dni. Jeżeli jedziecie standardowo Windhoek – Sesriem – Swakopmund, to kolejna możliwość wymiany pieniędzy będzie dopiero w Swakopmund. Jest kilka kantorów w hali i różnią się może mniej kursem, a bardziej pobieraną prowizją. Możecie poprosić o napisanie na kartce ile dostaniecie za np. 500 EUR i wybrać najlepszą opcję.
  • zakup karty telefonicznej – warto zabrać z Polski smartfon, który jest w pełni sprawny, ma dobrą baterią ale już go na co dzień nie używacie. Telefon powinien być klasy od Samsung S5 w górę, pozwalający m.in. na udostępnianie internetu. Idziecie z telefonem do kantorka firmy MTC i prosicie o kartę prepaidową. Najlepsza jest taka ze rozmowami ale i przynajmniej z 1G internetu. Internet poza miastami działa bardzo, bardzo wolno no ale zawsze mamy jakąś alternatywę. W kantorku dajecie po prostu telefon sprzedawcy i prosicie o skonfigurowanie. Może na próbę zadzwonić do siebie. Dodatkowo dokupujecie zdrapki pozwalające doładować konto. Doładowanie trzeba wykorzystać w tydzień więc lepiej kupić dwie, trzy zdrapki mniejszych nominałów i doładowywać telefon w miarę potrzeby.

Supermarket – pierwsze zakupy

Pierwsze zakupy polecamy zrobić w większym supermarkecie wyposażonym również w duży dział z artykułami przemysłowymi.

  • adaptery z gniazdek D/M na EU – gniazda w Namibii to wynalazki z innej epoki. Nie ma tych przejściówek w adapterach „na cały świat” jakie możecie kupić w Polsce! Dlatego nie należy się przejmować ale kupić adaptery na miejscu. Tanie, w różnych konfiguracjach. O zasilaniu 220V w Namibii przeczytaj tutaj!

  • worki na śmieci (mocne) – worki na śmieci przydadzą nam się bardzo. Nie tylko na śmieci, ale np. do szczelnego zapakowania zapasu owoców by nie wyczuły ich zwierzęta. Worki muszą być mocne by nie rozłaziły się po nagrzaniu na słońcu i nie przebijały ich np. puste puszki.
  • folia aluminiowa – znakomicie pieką się w ognisku zawinięte w nią ziemniaki
  • torebki ze struną – nam służą do pakowania jedzenia, umytych owoców już pokrojonych i gotowych do jedzenia, pakowania wędlin i mięsa. Te torebki po zamknięciu są po prostu szczelne i nic z nich nie wycieka
  • linka, sznur do wieszania prania – jeżeli nie wzięliście z Polski to kupcie ok. 10-15 m bardzo się przyda
  • papier toaletowy – na campingach (poza tymi lokalnych społeczności) papier jest, ale potrzebujecie go w drodze.
  • chusteczki – do wytarcia nosa, obtarcia potu z czoła,…
  • przyprawy – najlepiej zestaw sól/pieprz…

Oczywiście przed ruszeniem w interior sprawdźcie czy macie na pewno krem z filtrem, repelent, czapkę z daszkiem, zestaw do szycia, itp. drobiazgi, których brak może być uciążliwy w terenie. O tym co warto mieć ze sobą szczególnie jeżeli jedziecie na selfdrive przeczytajcie w odrębnym artykule.

 


(c) TravelPhoto.pl