Zachowanie na safari

Podczas safari należy stosować kilka prostych zasad, które zapewnią tobie i innym dobre przeżycia, a nie żal, że piękne chwile ktoś zepsuł swoim zachowaniem.

1. WYŁĄCZ DŹWIĘKI W APARACIE/KAMERZE/TELEFONIE

Nie ma nic bardziej irytującego jak pikanie aparatów potwierdzających radośnie złapanie ostrości i trzask elektronicznej migawki. Zwierzęta odbierają to jak kanonadę pisków i jeżeli szybko odchodzą to jest to właśnie wina tych piskaczy. Z drugiej strony ktoś obok może chcieć nagrać fragment filmu i mieć zarejestrowany dźwięk przyrody, a niekoniecznie aparatu czy telefonu sąsiada.

Najlepiej wyłączyć dźwięki jeszcze PRZED wyjazdem i sprawdzić czy faktycznie nic nie pika. Jeżeli nie wiesz jak wyłączyć dźwięki w aparacie użyj Google lub po prostu poproś kogoś lepiej znającego się na sprzęcie, by to zrobił.

2. NIE KOMENTUJ TEGO CO WIDZISZ

Nie ma nic bardziej tragicznego niż uczestnik safari, który musi komentować to, co wszyscy widzą:
– O żyrafa! Ale język ma długi! Widzicie?!
Należy jasno powiedzieć, że widzimy i prosimy o nie komentowanie. Oczywiście rozumiemy, że gdy widzi się piękne, dzikie zwierzę, mimowolnie wydobywa się okrzyk zachwytu – ale należy unikać głośnych komentarzy. Mogą spłoszyć lub zdenerwować obserwowane zwierzę.

3. NIE UŻYWAJ PERFUM

Nasz węch jest upośledzony – w porównaniu do wielu zwierząt prawie go nie mamy. Więc jeżeli ktoś się wyperfumuje przed safari, to zwierząt po zawietrznej jest to trudne do zniesienia. No i często szybko się oddalają. Warto tylko wziąć prysznic. Dezodorant możemy użyć PO safari.

4. NIE WYKONUJ GWAŁTOWNYCH RUCHÓW

Miotanie się od jednego okna do drugiego tylko będzie płoszyć zwierzęta. Poczekaj aż samochód się zatrzyma, wtedy będziesz mógł zrobić zdjęcia lub obserwować zwierzęta. Wymieniajcie się przy oknach od strony gdzie są akurat zwierzęta. Nie przepychajcie się.

5. NIE PAL PAPIEROSÓW

Zresztą jest to po prostu zabronione, ale warto o tym pamiętać i nie palić nawet na postoju. Zapach papierosów jest dla zwierząt nieprzyjazny (dla ludzi niepalących również) i unosi się jeszcze długo po skończeniu palenia.

6. NIE ODDALAJ SIĘ OD GRUPY

Pod żadnym pozorem nie wolno oddalać się od grupy. Na postojach są toalety (przy długich safari), a przy krótkich po prostu idziemy na siusiu za samochód, a nie w oddalone krzaki!

7. JEŻELI IDZIESZ Z PRZEWODNIKIEM TO…

To, że idzie się z przewodnikiem by lepiej zobaczyć jakieś zwierzę to nie zwalnia nas z zachowania wszystkich środków ostrożności. Patrzymy pod nogi (czy nie ma węża lub suchych gałęzi przed nami, których trzask może spłoszyć zwierzęta lub je sprowokować do ataku).

8. NIGDY NIE UŻYWAJ FLESZA

Jeżeli nie umiesz go wyłączyć to nie rób zdjęć! Nie tylko możesz spłoszyć zwierzęta, ale wywołać agresję i atak. Dotyczy to również diody oświetlającej w smartfonie!

9. NIE WYCHYLAJ SIĘ Z SAMOCHODU KIEDY ZWIERZĘTA SĄ OBOK

Pamiętaj, że zwierzę jest szybkie…. szybsze od Ciebie! Co z tego, że lampart jest koło maski, a ty siedzisz z tyłu. Jeden jego skok, którego nawet nie zdążysz zarejestrować dzieli Cię od tragedii!


(c) przewodniknamibia.pl